Ázeťáci zdraví do Proseče!

cil_praha_2015_-_spunty_letaji_vzduchem.jpg
Printer Friendly, PDF & Email

Chtěli bychom pozdravit Pavla Doležala, jeho příbuzné, známé a sousedy. Pavel je členem našeho firemního cyklistického týmu AZ – Pokorny. Před měsícem s námi absolvoval zajímavou sportovní akci zvanou Opel-handy-cyklomaraton (www.111hodin.cz), která je určena pro lidi s handicapem i pro ty bez něj. Tvoří spolu jeden tým. Podařilo se nám mezi dvaceti osmi družstvy dosáhnout na krásné 2. místo.

Přátelství s Pavlem vzniklo „díky“ jeho handicapu. Na jaře roku 2014 jsme se na popud našeho kolegy Miloše, který je na také vozíku, přihlásili do této soutěže. V družstvu musí být minimálně jeden člověk s handicapem (Miloš) a tým se stává patronem člověka, který je teprve krátkou dobu po úraze nebo po nemoci a se svým handicapem se učí žít. Nám byl přidělen Pavel – pro nás neznámý kluk z Proseče. Pro něj jsme závod jeli.
Maraton nemá za hlavní cíl přinést potřebným finance, ale ukázat jim, že i s handicapem se dá sportovat, závodit, o něco usilovat a něco (si) dokázat, navázat nová přátelství. Že spojení zdravých a handy v jednom týmu je vlastně něco normálního. Stačí se jen trochu zkoordinovat, naslouchat si a tým funguje. Tak by to i v běžném životě mělo být.

Minulý ročník nám tedy Pavel dělal „maskota“, celou naši trasu dlouhou 2222km napříč Českou i Sovenskou republikou bedlivě sledoval online na stránkách závodu, Doležalovi nám dokonce přijeli fandit do průjezdního bodu do Rehabilitačního centra Košumberk, kudy jsme tehdy projížděli někdy kolem jedné hodiny v noci. K velkému překvapení všech i nás samých jsme pro Pavla vyšlapali třetí místo. Jak už bylo zmíněno, nekápla z toho nikomu ani koruna, ale při vyhlášení vítězů v Praze na Ladronce jsme s Pavlem stáli na pódiu, brali nás kamery, naše rodiny a fanoušci výskaly radostí. Krásný pocit. V září pak následoval zážitkový víkend na Sázavě, kde se všechny týmy opět setkaly a společně s kamarády a rodinnými příslušníky mohli vyzkoušet sportovní aktivity - lukostřelbu, jízdu na kanoi (při které se Pavel nechtěně vykoupal), jízdu na 4-kolce, slaňování přes řeku, atd. Večer proběhla taneční zábava – to jsme hleděli, jací jsou vozíčkáři tanečníci. Na Sázavě jsme dostali pozvání od Pavlovy maminky Jany její oslavu narozenin, tím jsme poznali nejen širší rodinu, ale i Vaši krásnou Sokolovnu. V té době už Pavel věděl, že příští ročník maratonu pojede s námi. Handbike mu stál ve stodole, takže na jaře mohl začít tvrdý trénink. Určitě jste ho ve Vašem okolí potkávali.

První společnou akcí roku 2015 byla návštěva Doležalových u nás ve firmě na Moravě. Tady se sluší představit náš osmičlenný tým. Až na Pavla jsme všichni kolegové z jedné firmy. Kromě práce máme společnou lásku k cyklistice a k adrenalinu. Jsme zvyklí plánovat, volit taktiku, hecovat se i podporovat. Dá se říct, že všechny tyto dovednosti jsme efektivně využili i během závodu. Pavel v týmu nahradil kolegu, jemuž se termín maratonu kryl s termínem porodu J. Tak jsme měli handbikery  dva. Trochu jsme tím mátli naše soupeře, protože za ujeté kilometry handbikerů se v cíli odečítaly minuty. Branou vítězů jsme sice projeli jako čtvrtí, ale odečtem minut jsme se posunuli na zmiňované 2. místo.
Letos jsme byli patronem nevidomému Lukášovi, ten sice nemá velké sportovní ambice, ale se svým masérským výučním listem u nás v týmu uplatnění určitě najde.  

A co nás čeká dál? Zážitkový víkend, jarní tréninky, další ročník maratonu, … necháme se překvapit. Jak už se nám podařilo při návštěvách Proseče zjistit, je to kraj zaslíbený cyklistice, třeba si u Vás střihneme nějaký závod i s Pavlem.

Pavle, ještě jednou díky, že jsi do toho s námi šel. Přejeme Ti stále větší sílu v nohách, vytrvalost a nadšení nejen ze sportu, ať tě neopouští. Děkujeme Tvé rodině za přijetí nás a našich rodin do té Vaší! Je nám s Vámi fajn!

Tvůj/Váš AZ tým
(Miloš, Dan, Lukáš, Víťa, Pepa, Petr, Radek, Raromír + ženy a hromada dětí)

Tým AZ –Pokorny na FB: https://www.facebook.com/groups/434364770100450/
Dokument ČT 111hodin, ročník 2014 https://www.youtube.com/watch?v=wu2qwo39RT8

Prosečský zpravodaj 8/2015

  

4. 9. 2015