Proseč o víkendu hodnotila mladé autory

vitezka2.jpg

V sobotu 12. května 2012 proběhlo v Proseči slavnostní vyhlášení vítězů celostátní literární soutěže Malá Proseč Terézy Novákové. Letošní 9. ročník soutěže pro mladé autory přilákal z celé republiky 84 autorů ze 36 základních škol a víceletých gymnázií. Čestným hostem letošního vyhlášení byla herečka Markéta Hrubešová.Fotogalerii ze slavnostního vyhlášení naleznete zde.

Celostátní literární soutěž pro mladé autory s názvem Malá Proseč Terézy Novákové pořádala Základní škola Proseč ve spolupráci s městem Proseč za podpory Pardubického kraje. Záštitu nad akcí převzala radní Pardubického kraje pro školství, kulturu a památkovou péči Ing. Jana Pernicová.

Letos pořadatelé obdrželi 90 básnických i prozaických příspěvků od 84 autorů. Odborná porota, kterou tvořili učitelé českého jazyka z chrudimského okresu, vybrala 18 nejzajímavějších příspěvků.

Před slavnostním vyhlášením byli finalisté uvítání starostou města Janem Macháčkem na městském úřadě a podepsali se do kroniky města. Následovala návštěva Muzea dýmek a seznámení se s historií Proseče. Z muzea vedla cesta finalistů a hostů do základní školy. Ředitelka školy Jarmila Broulíková všechny provedla rozsáhlým areálem a seznámila přítomné s životem školy a akcemi, které místní žáci pod vedením svých učitelů realizují.

Odpoledne proběhlo v sokolovně slavnostní vyhlášení výsledků soutěže za účasti široké veřejnosti. Vystoupení uvedl pěvecký sbor Žluťásci z místní základní školy, následován úvodním projevem pořadatelů, poté se přešlo k vyhlašování vítězů jednotlivých kategorií, přednášení vyhodnocených prací a předávání ocenění. Čestným hostem letošního ročníku soutěže byla česká herečka Markéta Hrubešová a režisérka, kameramanka a majitelka castingové agentury Jessica Horváthová. „Literatura rozvíjí fantazii dětí, fantazie je velmi potřebná a je především na rodičích, zda budou své děti odmalička vést k četbě, číst si s nimi a v této činnosti je dále podporovat,“ uvedla herečka Hrubešová.

Nejsilnější zážitek pro všechny přítomné přišel na samotném závěru vyhlašování. Vítězný příspěvek Kateřiny Dospělové ze Základní školy Smetanova Skuteč s názvem Otčenáš Máří Magdalény, inspirován skutečným vyprávěním přítomné paní Zajícové o strastech života a hrůzách války, dojal všechny hosty, finalisty a diváky natolik, že následoval dlouhý aplaus ve stoje. „Na hrůzy války se nesmí zapomínat a proto je dobré je národu stále připomínat,“ uvedl předseda poroty Josef Novák. „Tato práce je skutečným vrcholem letošního ročníku a utužuje naše přesvědčení, že i mezi dnešními dětmi a mládeží vyrůstají nesmírně citliví lidé. I zde se potvrdilo – nejlepší nakonec,“ uvedl pořadatel Zdeněk Pecina.

„Poslední ročník soutěže je důkazem toho, že děti mají stále zájem o literaturu a počítače s televizí ji nemohou nahradit. Poděkování za dobře odvedenou práci si zaslouží především učitelé základní školy v Proseči, protože bez nich by se tato akce nemohla nikdy uskutečnit, jen málo lidí si dovede představit, co vše příprava takové akce obnáší,“ uvedl starosta Jan Macháček

13. 5. 2012 26. 12. 2013