Město Proseč vydává novou historickou knihu

prosecsko_a_svratecko_mini.jpg
Printer Friendly, PDF & Email

Město Proseč v těchto dnech vydává novou knihu s názvem "Prosečsko a Svratecko v letech 1939-1945". Kniha má 155 stran, cena za jeden výtisk je 250 Kč. Premiérově bude kniha ke koupi v sobotu 9. 6. 2012 na akci Era Cyklo Maštale 2012 ve stánku "íčka" na náměstí, náklad je velmi omezený, proto v případě zájmu neváhejte.

Autor Josef Němeček v ní mapuje události v období Protektorátu za nacistické okupace a odbojovou činnost, spojenou se jmény generála revolučního vojska Josefa Svatoně a jeho pobočníka Eduarda Sošky, vedoucích nekomunistického odboje Rady - 3. Oba byli 1. listopadu 1944 gestapem zastřeleni na Pasekách. Vedle desítek historických fotografií, především z květnového povstání v roce 1945, mohou se čtenáři seznámit s velmi podrobnými zápisy tehdejšího prosečského kronikáře pana Tošovského, nebo se vzpomínkami obchodníka Viléma Tefra z Pasek, který se stal svědkem oné listopadové tragédie význačných představitelů II. odboje na území Českomoravského vysočiny.

V oblasti Svratecka, ale i na Prosečsku, působil od 26. března 1945 sovětský oddíl zvláštního určení „Vpřed“, vycvičený orgány státní bezpečnosti (NKVD) a jeho velitelem byl N.J. Melničuk (Orel). Samotná Svratka a okolí se v květnové revoluci 1945 stala druhým místem ve východních Čechách, kde došlo k národní revoluci. Pro čtenáře bude jistě velkým překvapením informace o tom, že město Svratku a obec Svratouch v dopoledních hodinách dne 9. května 1945 bombardovala sovětská letadla, nikoliv letadla německá, jak komunistická propaganda následně několik desítek let tvrdila. Bylo jen šťastnou náhodou, že nedošlo ke ztrátám na životech, jak se bohužel stalo v tento den v Křížové a Ždírci nad Doubravou, nebo v Hrotovicích, kde se padlí po náletu sovětských bombardérů a stíhaček počítali na desítky, nemluvě o velkých hmotných škodách. I o těchto tragédiích se v knize píše.

6. 6. 2012 26. 12. 2013