Muzeum dýmek

Printer Friendly, PDF & Email

MUZEUM DÝMEK PROSEČ

Muzeum dýmek v Proseči sídlí v historickém roubeném domku čp. 61 na náměstí. Jde o stavení s roubenou světnicí průčelím orientovanou směrem do náměstí, zvenku doplněné podsíní na třech dřevěných sloupech, stavba je krytá dřevěným šindelem.

Tato zástavba byla charakteristická pro městečko Proseč, dům je posledním zachovalým exemplářem, ostatní domy shořely během velkého požáru Proseče v roce 1868 nebo byly postupně nahrazeny zděnými staveními. Na roubenou světnici navazuje kamenná část se zachovalou černou kuchyní a klenutou komorou, a další hospodářské budovy.

Návštěvníci zde shlédnou množství exponátů, dozví se zajímavosti o výrobě dýmek a historii tohoto řemesla, které je pro prosečsko typické a jež se zde zachovalo doposud. Součástí muzea je i expozice historie prosečska, dobového oblečení, nádobí, keramiky, skla a nábytku. Jsou zde zmíněny i významné osobnosti spjaté s tímto krajem – spisovatelka Teréza Nováková, bratři Mannové nebo Alois Metelák.

Muzeum dýmek

Otevírací doba muzea:

Po – Pá10:00 – 16:00
So10:00 – 17:00
Ne10:00 – 15:0

Toulavá kamera

Dne 25. května 2008 byla v pořadu České televize Toulavá kamera odvysílána reportáž o Muzeu dýmek. Na celou reportáž se můžete podívat zde